Pytania i Odpowiedzi - USA-Stypendia.pl

Muszę wpłacić pieniądze uniwersytetowi, ale nie ma opcji zapłaty kartą kredytową. W jaki sposób mogę przelać pieniądze?

  1. Jeśli posiadamy rodzinę lub znajomych w USA, którzy są w stanie przekazać pieniądze uniwersytetowi, możemy skorzystać z przelewu Western Union. Te przelewy są możliwe jedynie, kiedy odbiorcą jest osoba indywidualna. Przelewy Western Union nie są możliwe, kiedy odbiorcą jest instutucja (jak uniwersytet).
  2. Poszczególne banki polskie oferują usługę przelewu zagranicznego (wire transfer). Tę opcję należy jednak bardzo dokładnie omówić z odbiorcą przelewu, mimo że zapłacimy za tę usługę polskiemu bankowi, amerykańskie banki mogą dodatkowo pobrać $20-$30 od odbiorcy za przyjęcie przelewu zagranicznego.
  3. Polskie banki oferują również czeki podróżne w dolarach (Travelers Check). Po uzyskaniu tego czeku należy wysłać je na wskazany adres uniwersytetu. Koszt uzyskania czeku podróżnego zależy od banku.
  4. Istnieje również możliwość uzyskania konta w banku amerykańskim z oddziałami w Polsce. Dobrym przykładem jest CitiBank. Pracownicy oddziału zrealizują czek bankierski, który sami wyślą i wydadzą nam dwujęzyczne potwierdzenie. Obowiązkiem może być posiadanie konta osobistego w CitiBank.

Czy istnieje możliwość wyjazdu do liceum w USA?

USA-Stypendia specjalizuje się w wyjazdach do USA na etapie szkoły wyższej, z dużym akcentem na stypendia sportowe. Niemniej, jest dla nas wielkim zaszczytem i dumą usłyszeć komentarze i zapytania od ludzi o tak różnych zainteresowaniach i wieku.

Na początek polecamy wypełnić ankietć strony highschoolsinusa.com. Oni powinni wyszukać dla Ciebie adresów szkół, które spełniałyby kryteria sformułowane przez Ciebie w ankiecie. Link do tej ankiety, to: http://www.ies-ed.com/html/apform.asp.

W międzyczasie możemy rozejrzeć się za innymi źródłami informacji. Musimy jednak zaznaczyć, że badania rynku i poszukiwanie szkół według wskazanych profilów byłoby płatne. Musielibyśmy się bowiem zagłębić w liście liceum w USA, aby odpowiedzieć na ile stypendium mógłbyś liczyć i gdzie znajdują sie szkoły średnie międzynarodowe. Istnieją one na pewno i pomoc finansowa jest także sprawa otwartą.

Chciałabym studiować prawo. Czy wymagana jest do tego świetna znajomość języka angielskiego i czy na ten kierunek są jakieś dodatkowe egzaminy (np. z łaciny), czy też wystarczy polska matura?

Aby studiować prawo w USA należy mieć tytuł wyższej uczelni. Może to być licencjat 4-letni, wykształcenie wyższe-niepełne (4 lata studiów bez pracy magisterskiej) albo tytuł magistra. Oceny z dyplomu (ewentualnie z indeksu) muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego i wysłane wraz z kopiami oryginałów do Law School Administration Council (LSAC). Koszt aplikacji na dzisiaj, to $185.

Drugi naczelny obowiązek, to zdanie egzaminu Law School Admission Test (LSAT). Test ten sprawdza przede wszystkim umiejętność analitycznego i krytycznego czytania, rozumowania oraz kojarzenia faktów. Cały egzamin LSAT zajmuje około pół dnia. Proponuję przejrzeć sobie przykładowe pytanie albo rozwiązać cały przykładowy test LSAT. Wynik egzaminu LSAT wraz ze średnią ocen ze szkoły wyższej będą stanowiły podstawę do przyjęcia na wydział.

Trzecim obowiązkiem, o którym nie należy zapomnieć jest często przez nas wspominanyToest of English as a Second Language (TOEFL). Minimum wynikowe jest zawsze ustalane wewnętrznie przez dany uniwersytet. Sporo szkół prawa wymaga również egzaminu Test of Written English (TWE). Wyniki obu egzaminów muszą być nadesłane do LSAC.

Ostatnim i chyba najtrudniejszym obowiązkiem jest wykazanie się zdolnością finansową do pokrycia studiów. Studia prawnicze są niezwykle kosztowne i na Syracuse University, której to szkoły jestem absolwentem wynosiły one $52,000 za rok studiów. Prawo natomiast studiuje się 3 lata.

Uprawiam tenis. Czy potrzebuję dostarczyć jakieś dodatkowe materiały, aby uzyskać stypendium?

Tenis jest na tyle specyficznym sportem, ze podobnie jak piłka nożna, koszykówka czy siatkówka wymaga “widzenia” umiejętności zawodnika. Drużyny tenisowe w USA bedą pytały o nagranie z treningiem oraz z meczami tenisisty ubiegającego się o stypendium, aby zobaczyć umiejętności, szanse na rozwój oraz wrodzony talent. Pozytywną stroną tego przedsięwzięcia jest fakt, ze to zawodnik wybiera najlepsze mecze i zagrania. Dobrze byłoby uzyskać takie nagranie jak najszybciej. Format VHS jest do zaakceptowania, ale oczywiście najlepiej byłoby uzyskać coś na CD, DVD albo nawet w formacie cyfrowym (na komputerze). USA-Stypendia proponuje umieszczenie filmów naszych kandydatów na naszym serwerze.

Czy mogę studiować medycynę w USA?

Jak najbardziej. Warto uświadomić sobie jednak, że w Stanach Zjednoczonych szkolenie medyczne przebiega nieco inaczej niż jest to egzekwowane w Polsce. Najpierw trzeba zdobyć tytuł licencjata (Bachelor’s) w kierunku kwalifikującym na medycynę (np. biologia, chemia, neurotechnologia, bioinżynieria), który zajmuje 4 lata. Następnie należy podejść do testów MCAT, ktorych wynik musi zakwalifikować studenta do szkoły medycznej. Szkoła medyczna zajmuje następnie od 4 do 5 lat.
Stypendia sportowe, o których mówimy na łamach naszego portalu pokrywają 4 lata szkoły na poziomie “Bachelor’s”.

Kończę liceum z średnią ocen 2.9. Czy moje szanse na wyjazd są przekreślone?

Nie do końca. Średnia ocen podana na naszej stronie to minimum narzucone przez NCAA względem wszystkich studentów z Polski. Kwestia jest jednak taka, że są dwie metody obliczenia tej średniej. Pierwsza poprzez wliczenie wszystkich ocen na świadectwie maturalnym (tj. wszystkich ocen z przedmiotów, jak i wyników matury!). Druga opcja, nie zawsze akceptowana, to nieprzesłanie wyników matury. Wtedy średnia jest obliczana, biorąc pod uwagę 14 głównych przedmiotów na 4 ostatnich świadectwach – z I, II i III klasy liceum, czasem z ostatniego świadectwa z gimnazjum (muszą być 4 lata języka angielskiego). Uniwersytety nie mają nic do powiedzenia odnośnie tego wymogu, bowiem jest on egzekwowany przez NCAA Clearinghouse, do którego należy przesłać wszystkie świadectwa.

Nie uprawiam żadnego sportu. Czy mam szansę wyjechać do USA?

W zasadzie zajmujemy się stypendiami sportowymi w USA i nie specjalizujemy się w innych metodach pomocy finansowej. Jednak, jeśli planujesz wyjechać do USA i nie uprawiasz żadnego sportu, to zdecydowanie należy szukać szansy w stypendium akademickim. W zależnosci od Twoich wyników naukowych, można starać się o stypendium na danej uczelni. Istotne byłyby wtedy Twoje oceny w liceum (lub na polskiej uczelni), wyniki SAT lub TOEFLa czy też szczególne osiągnięcia (artystyczne, sympozja, badania naukowe itp.)

Jest też wiele organizacji, ktore zajmują sie wymianą studencką, doradztwem czy organizacją pomocy finansowej podczas studiów w USA. Dobrym pomysłem byłby też bezpośredni kontakt z uczelnią (najlepiej z Admissions) i spisanie możliwosci pomocy finansowej (Financial Aid). Warto też przestudiować całkowity koszt studiów, ocenić szanse na pomoc finansową i może spróbowac pracować w USA w celu dorobienia do studiów (studenci rezydujący na wizie F-1 mają prawo pracować 20h tygodniowo).

Jest nam bardzo przykro, ale na chwilę obecną USA-Stypendia.pl nie zajmuje się stypendiami akademickimi.

Co to jest promesa I-20?

Promesa I-20 to dokument, który uniwersytet przesyła w momencie, kiedy student został przyjęty na studia i finansowanie tych studiów zostało zabezpieczone (w postaci stypendium, na przykład). Promesę I-20 przedstawia się w ambasadzie amerykańskiej i otrzymuje wizę studencką F-1. W zasadzie promesa I-20 jest gwarantem wyjazdu do USA na studia.

Co to są kredyty akademickie?

Każde zajęcia, na które uczęszczają studenci mają przypisaną ilość kredytów. Waga albo liczba kredytów odzwierciedla ilość godzin tygodniowo, które studenci spedzają w szkole na tych konkretnych zajęciach. Większość zajęć ma trzy (3) kredyty, co oznacza, że studenci spędzają na tych zajęciach 3 godziny w każdym tygodniu w semestrze. Minimum kredytów dla studiów w pełnym wymiarze, to 12. Maksimum, to 18 lub 19 (w zależności od szkoły).