Scholastic Assessment Test, znany jako SAT jest odpowiednikiem polskiej matury i jest główny faktorem w selekcji studentów ubiegających sie o studia (Amerykanów i studentów międzynarodowych).

Aktualny kalendarz SAT:  Terminy Egzaminu SAT ze strony: Collegboard.com

Data Egzaminu Termin Rejestracji
3 maja 2014 4 kwietnia 2014
7 czerwca 2014 9 maja 2014

 

SAT I

Jest testem ogólnym obejmującym matematykę i język angielski. Składa sie on z trzech części:

  • Matematyka (Math)
  • Czytanie z analizą (Critical Reading)
  • Pisanie (Writing) zawierające esej

Nowy SAT składa się z dziesięciu sekcji i trwa 3 godziny 45 minut. Egzamin zawiera po 3 sekcje z matematyki, krytycznego czytania, pisowni oraz 1 dodatkową sekcję, której tematem może byc jakikolwiek z powyzszych 3 typów (losowany). Dodatkowa sekcja nie ma wpływu na końcowy wynik i jest używana jako sprawdzian poziomu egzaminu. Piszący oddając egzamin nie wie, która z sekcji będzie odrzucona (esej i 10-minutowa sekcja pisania nie mogą być odrzucone) dlatego też należy podejść do wszystkich części egzaminu z takim samym nastawieniem. Z dodatkową sekcją pisania (wcześniejsza wersja SAT zawierała tylko matematykę i krytyczne czytanie) można zdobyć maksymalnie 2400 pkt, 800 pkt za każdą część egzaminu. Ponieważ SAT I zawiera teraz sekcję pisemną, część ta została usunięta z SAT II. Większość amerykańskich uniwersytetów będzie wymagać nową wersję SAT, jednak bedą brali pod uwagę tylko wyniki matematyki i krytycznego czytania.

Aby być pewnym przyjęcia na studia należy zdać SAT na około 1000 – 1200 pkt (stara wersja) i 1500 -1700 (nowa wersja). Więcej informacji na temat kryteriów przyjęcia na uczelnię i wymaganej ilości punktów z egzaminów SAT można znależć bezpośrednio od uniwersytetu, na który kandydujemy.

Rejestracja

Egzaminy SAT można zdawać sześć razy w roku. Rejestrację można przeprowadzić online na: http://www.collegeboard.com/student/testing/sat/reg.html

Gdzie zdawać:
Gdańskie Liceum Autonomiczne
ul. Osiek 11/12
80-842 Gdańsk
tel. 058-3014951
e-mail: [email protected]
www.gla.gfo.pl/sat.htm

The American School of Warsaw
ul. Warszawska 202
05-520 Konstancin-Jeziorna
tel. 022-7028500

Linki:

Materiały

  • The Official SAT Study Guide™ – możliwość zamówienia online i przesyłki do Polski
  • The Official SAT Online Course™ – kurs online przygotowujący do egzaminów SAT

Obie pozycje są dostępne na stronie: Collegeboard.com